Helgøy festdrakt og Karlsøydrakten
Historien om to flotte festplagg
![]() |
| Helgøydraktens mor, Inger Dybvik. |
HELGØY FESTDRAKT
Inger Dybvik har utarbeidet Helgøydrakten. Hun er født og oppvokst på Helgøy og datter til Olga og Sverre Dybvik. Olga kom fra Målselv til Helgøy som fosterbarn til Iwan og Ruth Figenschou da hun var 10 år. Sverre Dybvik var byggmester og kom til Helgøy i forbindelse med endringen av kirketårnet på Helgøy kirke. Inger flyttet til Tromsø i 1968. Noen utdanning innenfor søm har hun ikke utover det de lærte av frøken Budal som underviste to – tre uker årlig på folkeskolen på Helgøy.
Om drakten forteller hun:
Det hele startet med at min datter ønsket seg en bunad og den skulle være enkel og sort. Det tok noen år før tanken ble til handling, men i 1999 var den første drakten ferdig. I mellomtiden hadde flere kommet til meg med forslag på navn og broderimotiv. Jeg falt for forslaget på høymula.
Drakten består av stakk, skjorte, veske og hatt. I tillegg finnes jakke og cape. Skjorten er i bomullsstoff uten broderi. Drakten er av ullstoff og motivet, høymule, broderes med to tråder sølv moulinègarn. Det er totalt 34 høymuler på selve kjolen og disse broderes med mange knuter, sikkert bortimot titusen vil jeg tro. Hittil er det ca 35 personer, spredt over hele landet, som har anskaffet drakten.
Sølvet er ikke spesielt laget for drakten. Det ble for dyrt å få produsert og det er derfor ikke høymula som dekorerer sølvet.
Sølv til drakt og skjorte koster ca. kr 13.000,-. Materialkostnader til påtegnet drakt m/skjorte koster ca kr 3 900,-. Jakke påtegnet m/brodergarn koster ca kr 1 320,-, sølvknapper koster ca 550,-Materialkostnader til cape koster ca 1 800,- og sølvspenne koster ca 2.300,-. I tillegg kommer kostnadene til brodering og montering. Det må den enkelte selv ordne med.
Alle som ønsker å anskaffe seg drakten kan henvende seg til meg.
Inger Dybvik [inger.dybvik@hotmail.com] Min adresse er Blåklokkeveien 48, 9100 Kvaløysletta. Telefon nr er 77 65 09 44 og 91 37 08 28.
![]() |
| Karlsøydraktens mor, Herborg Ditlefsen. |
KARLSØYDRAKTEN
Karlsøydraktens mor, Herborg Ditlefsen fra Stakkvik, (se foto) har drevet med håndarbeide hele sitt liv. 7 år gammel spant hun sitt første garn. Hun forteller også at friminuttene på skolen blei brukt til å strikke til sine små søsken.
I godt voksen alder, begynte hun å sysle med tanken på å lage en festdrakt til seg selv. Broderiet på stakken skulle være markblomster som hun så rundt seg. Valget falt på Skogstorknebb, Blåklokker, Engsoleie og Hundekjeks.
På skjorta er tyttebæra brodert.
Som en fin gest til sin hjemkommune, har hun brukt kommunevåpenet i alt av sølv. Dette krevde godkjenning av Karlsøy formannskap. Sølvet viser nærheten til havet. Der finner vi i tillegg til ørna, tauverk formet som bølger.
Karlsøydrakten er vakker i all sin enkelhet, og full av symbolikk. Når jeg ser den, tenker jeg på at karlsøyværingen er jordnære mennesker som er vokst opp i enkle kår. Det har vært nødvendig å høste av markens grøde.
Drakten blei første gang vist under "Kystfolkets Dag" i Stakkvik i 1997.
Ho Herborg har enda ikke sydd drakten til seg selv, og er ikke sikker på hvor mange som er eiere av drakten. Nå gleder hun seg til å se ett av sine barnebarn bære den ved sin konfirmasjon.
Drakten har fått plass i boka om Norske bunader.
Hennes datter Hanne har nå overtatt. Den leveres i ullstoff, ferdig påtegnet og klippet. Fargen er blått eller rødt, og til både barn og voksne.
Kostnader er som følgende (April 2009):
Stakk med skjorte ca 4300,-
Cape 1920,-
Sølv komplett ca 4500,-
Barnedrakten er rimeligere.
Hanne kan treffes på telefon 91769878.
Tekst: Kjellaug Klemetsen + foto av Hanne Johnsen
Foto av rød drakt: Svein Egil Haugen.






![Anleggsplassen[1]_160x48](http://img4.custompublish.com/getfile.php/1656322.494.crtsuapdap/160x0/4748846_1656322.jpg)

